Замісна підтримувальна терапія зменшує ризики інфікування гепатитом С та ВІЛ

Оприлюднено

В Україні впроваджують програми, спрямовані на підтримку людей, що живуть із наркозалежністю. Зокрема, це програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) і програми зменшення шкоди (ЗШ).

Ці програми запобігають поширенню ВІЛ і зменшують шкоду, пов’язану із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.

Програми фінансують коштом державного бюджету і реалізують за підтримки міжнародних донорів.

ЗПТ — це програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок уживання опіоїдів.

Програма ЗПТ має науково доведену ефективність та визнана у європейських країнах як економічно ефективний спосіб лікування наркозалежності.

Замісна підтримувальна терапія — це лікування хронічного захворювання. Деякі пацієнти програми можуть потребувати терапії впродовж багатьох років, деякі — протягом усього життя.

Програма ЗПТ розрахована на людей, які залежні від опіоїдів і мають діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок уживання опіоїдів».

Станом на 1 червня, за даними біоповедінкового дослідження, в Україні 317 000 людей вживають наркотики ін’єкційно, з них 278 318 — споживачі опіоїдів та змішаних наркотиків, де опіоїдна група є основною.

Програма ЗПТ охоплює 13 097 людей, зокрема 10 911 чоловіків та 2 262 жінки. З 5 098 ВІЛ-позитивних пацієнтів програми ЗПТ 4 749 (93,1%) отримують антиретровірусну терапію.

Умови ефективності ЗПТ:

🔸правильне призначення препарату;
🔸правильно призначена доза (врахування індивідуальних потреб, дотримання принципу призначення малих початкових доз і великих підтримувальних, дотримання рекомендацій стосовно терапевтично ефективних доз);
🔸безперервне і тривале лікування (відсутність обмежень щодо терміну лікування, зокрема можливість довічної терапії з огляду на розуміння залежності як хронічної хвороби).

Окрім ефективного попередження ВІЛ-інфекції, ЗПТ знижує ризики інфікування гепатитом С, підвищує прихильність до лікування ВІЛ та зменшує ймовірність передозування.

Програми зменшення шкоди (ЗШ) спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції та зниження шкоди, пов’язаної із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.

П’ять принципів зменшення шкоди від уживання наркотиків:

🔸не починайте вживати наркотики;
🔸якщо почали, то не вживайте наркотики ін’єкційно;
🔸якщо почали вживати ін’єкційні наркотики, то кожну ін’єкцію треба робити новими стерильними шприцом і голкою та нікому не передавати їх для повторного використання;
🔸якщо немає можливості під час кожної ін’єкції користуватися новими стерильними шприцом і голкою, то використовуйте власні шприц і голку повторно (попередньо промийте їх дезінфекційним розчином), але не користуйтеся чужим нестерильним інструментарієм;
🔸якщо користуєтеся чужим нестерильним ін’єкційним інструментарієм, то обов’язково дезінфікуйте його перед використанням.

Є кілька видів програм ЗШ. В Україні впроваджують частину з них.

Більше читайте тут: https://phc.org.ua/news/v-ukraini-vprovadzhuyut-programi-spryamovani-na-pidtrimku-lyudey-scho-zhivut-iz