24 квітня – Всеукраїнський День боротьби з меланомою

Оприлюднено

Метою цього дня є привернення уваги людей до небезпеки тривалого перебування на сонці, а також проведення обстеження щодо раннього виявлення раку шкіри. Це має вирішальне значення,  збільшує шанси перемогти хворобу.

Меланома – одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. Пухлина розвивається з меланоцитів – клітин, що продукують пігмент меланін. Меланома завжди є злоякісним новоутвором і схильна до бурхливого метастазування. Основний чинник розвитку  пухлини – надмірна сонячна  інсоляція.

Кожного року у всьому світі лікарі діагностують близько 200 тис. нових випадків меланоми. Ця підступна хвороба стрімко поширюється і щорічно забирає до 37 тис. життів. Жертвами стають люди різного віку. 

Причиною виникнення меланоми вчені вважають надмірну засмагу, наявність множинних пігментованих невусів та спадковий чинник. Тому, найбільшу захворюваність реєструють у південних областях України з частим ураженням відкритих ділянок шкіри – обличчя, шия, гомілки, передпліччя. Небезпечна меланома раннім гематогенним метастазуванням з ураженням печінки, легень, кісток.

У переважній більшості випадків меланома виглядає як пухлина шкіри темного кольору, інколи кровоточить при дотику, з нерівними краями. Але вона може бути досить різноманітного кольору і форми. Попередній діагноз можна встановити при дерматоскопії. Сучасні цифрові дерматоскопи дозволяють оглянути підозрілі утвори шкіри та з великою достовірністю запідозрити меланому. Остаточно діагноз встановлюється лише після видалення утвору та гістологічного дослідження.

Ранні ознаки захворювання (правило АККОРД):

А – Асиметрія – умовно проведена вісь через родимку поділяє її на дві нерівні половини

К – Край – нерівний, рваний або розмитий край родимки

К – Кровоточивість

О – Окрас – вкраплення, гранули або прожилки сірого, чорного, рожевого кольорів

Р – Розмір – чим більший розмір родимки, тим вищий ризик її переродження, хоча маленький розмір також не виключає можливості розвитку пухлини

Д – Динаміка – збільшення розміру, товщини, зміни кольору, кровоточивість, кірочки на поверхні

Слід обов’язково звернутися до лікаря при виникненні таких ознак!