Вебінар «Тестування на ВІЛ та гепатит в умовах пандемії COVID-19»

Оприлюднено

25 листопада відбувся вебінар «Тестування на ВІЛ та гепатит в умовах пандемії COVID-19», який був організований Центром громадського здоров’я України в рамках Європейського тижня тестування. Участь у заході взяли і спеціалісти КНП «Івано-Франківський обласний центр громадського здоров’я» –  начальник відділу моніторингу та оцінки ВІЛ/СНІДу та туберкульозу Марта Локатир, лікар-епідеміолог відділу МіО Галина Петришак та лікар-інфекціоніст відділу МіО Ольга Рапалюк.

Присутні у студіях заслухали виступи чотирьох спікерів, тематика яких стосувалася тестування на ВІЛ в умовах пандемії COVID-19: виклики та можливості (Ігор Семененко, ВООЗ Україна), виявлення нових випадків ВІЛ-інфекції та ефективний зв’язок із послугами з лікування (Лариса Гетьман, відділ координації програм діагностики та лікування ВІЛ, ЦГЗ), результатів опитування загального населення щодо ризиків, стереотипів та готовності до тестування на ВІЛ та гепатити (Мирослава Германович, відділ наукових досліджень, ЦГЗ) та реалізації Державної стратегії елімінації вірусних гепатитів

(Ірина Іванчук, відділ координації програм діагностики та лікування вірусних гепатитів, ЦГЗ).

Нагадаємо, що у період з 20 по 27 листопада поточного року в Україні проводиться Європейський тиждень тестування (далі – ЄТТ) заснований  EuroTEST основним завданням якої є тестування на ВІЛ та визначення маркерів вірусних гепатитів В та С (далі – ВГВ та ВГС).

          Актуальність проведення зазначеної ініціативи в Україні обумовлена високою поширеністю ВІЛ та вірусних гепатитів серед населення. Так, за оціночними даними, 5% і 1,5 % населення країни інфіковано ВГС та ВГВ. З осіб, інфікованих ВГС, 3,6% є хронічно хворими, що у абсолютних цифрах становить орієнтовано 1 342 418 осіб. На хронічний ВГВ хворіє у абсолютних числах 559 341 осіб.

В свою чергу, більшість осіб не знають про свій статус та відповідно не отримують доступ до лікування. Під медичним наглядом з встановленим діагнозом ВГС перебуває 87 269 осіб, що становить 6,5% від оціночної кількості і 23 631 особа із ВГВ, що становить 4,2% від оціночної кількості інфікованих осіб.

          Зважаючи на широке поширення вірусних гепатитів Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів B та C, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Цілями реалізації зазначеної стратегії  у частині вірусних гепатитів до 2030 року є:

–        попередження 90% нових випадків вірусних гепатитів;

–        виявлення  90% осіб, які хворіють на вірусні гепатити;

–        лікування до 90% хворих.

          Наразі лікарські засоби для лікування ВІЛ, ВГВ та ВГС закуповуються централізовано за кошти державного бюджету в рамках бюджетної програми КПКВК 2301040 «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями» у достатній кількості, натомість проблемою є виявлення осіб, які мають діагноз проте не знають про це.

          Причинами низького виявлення осіб, хворих на вірусні гепатити є низька поінформованість населення у результаті чого значна частина хворих дізнається про свій діагноз на термінальній стадії хвороби.