Вакцини проти COVID-19: чи швидкість означає якість?

Оприлюднено

Що відрізняє вакцини проти COVID-19 від інших вакцин? Насамперед це те, що розробка та затвердження відбуваються набагато швидше у відповідь на надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я, спричинену вірусом SARS-CoV–2.

Зазвичай розробка вакцин триває багато років. Сьогодні ж, з урахуванням термінових потреб у вакцинах проти COVID-19, методи розробки вакцин змінюються завдяки безпрецедентним інвестиціям та науковому співробітництву. Концентрація досвіду, фінансування, політична підтримка, а також нові дослідження та технології дали змогу розробникам вакцин працювати швидше.

ℹ До прикладу, вакцину Pfizer/BioNTech вдалося так швидко розробити завдяки десятилітнім напрацюванням німецьких дослідників д-р Сахіна та д-рТюречі. Вони працювали над вакциною проти раку на основі технології mRNA. Винайдена ще в 2018 технологія стала підґрунтям для вакцини проти COVID-19. Інший тип вакцин — інактивованої вакцини — був розроблений на основі попередніх досліджень та прототипах вакцин проти інфекційних вірусів SARS.

📌 Що гарантує ефективність та безпечність вакцин від COVID-19?

➡ Як і для всіх інших, ефективність вакцин проти COVID-19 перевіряється спочатку в лабораторії, у тому числі на тваринах.
➡ Потім їх перевіряють на добровольцях-людях, які проходять кілька етапів досліджень, які називаються клінічними випробуваннями. Це допомагає підтвердити, як працюють вакцини, і гарантувати, що їх користь перевищує будь-які потенційні побічні дії або ризики.
➡ Отримавши достатньо даних із досліджень та клінічних випробувань, компанії можуть розпочати випуск вакцини на ринок.

Цього разу деякі етапи наукових досліджень і розробок здійснювалися паралельно, але водночас із дотриманням клінічних стандартів і стандартів безпеки.

📌 Що стало безпрецедентним у виробництві вакцин від COVID-19?

➡ Наприклад, виробництво розпочали до закінчення фази 3 клінічних випробувань, а незалежне наукове оцінювання розпочалося відразу ж.
➡ Завдяки великому інтересу до добровільної участі у клінічних випробуваннях, що перевіряли ефективність вакцин, вдалося значно пришвидшити процес. Адже, часто дослідники чекають багато місяців, а іноді навіть років, щоби залучити людей до участі у випробуваннях.
➡ В умовах пандемії COVID-19 розробники на кожному етапі ділилися своїми результатами, заощаджуючи час на завершальній стадії. Це дало змогу швидко відслідковувати ефективність вакцин без шкоди для якості, ефективності й безпеки. Тому вони відповідають таким же високим стандартам, а розробляються з дотриманням тих же законодавчих вимог.

Вакцини проти COVID-19 дозволяються до використання лише в тому випадку, якщо наукові дані показують, що користь і переваги вакцини перевищують потенційні ризики вакцини.

Імунізація населення є питанням не лише національної безпеки, але й безпеки кожної людини особисто. Ефективна та безпечна вакцина — найкращий спосіб подолати коронавірус та повернутися до звичного життя.