Моніторинг смертності під час грипу – проєкт EuroMOMO

Оприлюднено

Із 2019 року Центр громадського здоров’я України є учасником європейського проекту моніторингу надлишкової смертності для прийняття дій у сфері громадського здоров’я — проєкт EuroMOMO (https://www.euromomo.eu/).

У проєкті EuroMOMO є 28 партнерів із 24 європейських країн, які щотижнево надсилають дані смертності від усіх причин у віковому діапазоні до штаб-квартири проєкту – Державного інституту сироваток, Копенгаген, Данія.

Модель EuroMOMO аналізує дані смертності з використанням епідеміологічних і статистичних методів. Це потрібно для вивчення вкладу інфекційних або неінфекційних хвороб у смертність.

Для Центру, використовуючи дані смертності від усіх причин за останні три роки, обрахували базові рівні смертності, перевищення яких розцінюється як надмірна смертність.
Моніторинг смертності є ключовим під час епідемії грипу чи пандемій. Його використовують, щоб прийняти рішення про використання противірусних препаратів та вакцин.

За звітами проєкту EuroMOMO по даних смертності з Центру за лютий 2020 року:

🔷у січні 2017 року та січні 2019 спостерігалася надмірна смертність серед усіх вікових груп;
🔷відмічається збільшення кількості смертей в Україні з початку 2020 року серед людей старше 65 років.

Можна зробити припущення, що причиною надмірної кількості смертей у віковій групі 65—74 років з початку 2020 року міг бути грип.

Розуміння смертності у епідеміології є основним для ефективного планування та активностей у сфері охорони здоров’я. Дані смертності необхідні для оцінки ступеня серйозності проблем в громадському здоров’ї та ефективного реагування.

Також моніторинг смертності під час пандемії може бути надійним способом контролю за прогресуванням пандемії та її впливом на громадське здоров’я.

#phcua_flu