Що треба знати про реабілітацію після захворювання на COVID-19?

Оприлюднено

Всі, хто перехворів нa COVID-19 потребують, або будуть потребувати в майбутньому реабілітації.

Реабілітація залежить від важкості початкового періоду. Деякі пацієнти приходять в норму швидко, а для інших коронавірус може стати початком тривалих проблем зі здоров’ям.
         Вік, стать і супутні хвороби збільшують ризики зі станом здоров’я в майбутньому. А швидкість відновлення, залежить від інтенсивності та тривалості проведеного лікування.
         Легка форма – більшість людей переносять хворобу у легкій формі. 
Хворі з легкими симптомами мають більше шансів на швидке та повне одужання. Лихоманка минає менше ніж за тиждень, а от позбутися кашлю так швидко не вдасться
         Важка форма – іноді Covid-19 може викликати більш серйозні наслідки, які розвиваються  на 7-10 день після інфікування.
         Медики і вчені з різних країн стверджують, що у людей  перехворівших на СOVID-19 є наслідки хвороби. До того ж вони стосуються не тільки фізичного здоров’я пацієнтів, а й їхнього психологічного стану, — фахівці попереджають про можливий розвиток депресії і посттравматичного синдром у тих, хто переніс коронавірус.
         Людина, котру виписали з лікарні або така, що отримала лікування вдома, ще не є повноцінно здоровою. Далі потрібно пройти шлях реабілітації, шлях остаточного одужання та соціальної адаптації.
         Кожен, хто перехворів повинен розуміти місце відновлювальної терапії в комплексі лікувальних заходів. Попри те, що цей процес вкрай важливий, йому, на жаль, зараз приділяється дуже мало уваги. Це відбувається тому, що реально лікарі зайняті порятунком людських життів. Але фахівці відновної медицини вже серйозно наголошують на необхідності відновлення повноцінного здоров’я людей, які перенесли СOVID-19,  особливо у важкій формі.
         Варто розглянути два найбільш важливих типи реабілітації: перший – це пульмонологічна реабілітація, тобто відновлення життєвого об’єму легень, що досягається за допомогою дихальної гімнастики та фізіотерапевтичних процедур, і, звичайно ж, загальної турботи про організм – йому потрібно відпочивати, так  як  після пневмонії людина ще досить довго страждає від задишки  організму потрібен час, щоб оговтатись від запалення та рубцювання тканин легень. Відновлення може тривати від двох до восьми тижнів.

Не може людина після важкого захворювання на СOVID-19 почати знову виконувати активні навантаження, вийти на роботу, займатися домашнім господарством і таке інше. Потрібно відновити функції легень  та інших життєвоважливих органів, які беруть участь в зниженні рівня інтоксикації, наприклад, відновлення функції нирок і печінки.

Серед основних проблем зі здоров’ям у перехворілих на COVID-19 експерти виділяють стенокардію і аритмію, — ці захворювання серця можуть з’являтися безпосередньо через вірус, а також через те, що пацієнти довго перебували на постільному режимі та апараті керованого дихання . До інших тривалих  наслідків коронавірусу відносяться: синдром вірусної втоми, порушення м’язових функцій-зниження м’язевого тонусу, розлади функції органів  травлення і низку проблем із психічним здоров’ям, зокрема депресію, безсоння і різні зміни когнітивних функцій.
         Насправді всі відновлювальні заходи мають сенс: це і поповнення електролітів, і вітамінотерапія, фізіотерапія і безліч інших засобів, які можуть запропонувати реабілітологи. Але найголовніше – сон і відпочинок, бо за сприятливих умов людський організм має здатність до самовідновлення. Тому необхідно реально серйозно поставитися до відновного процесу після СOVID-19 і не поспішати входити в звичайний ритм життя.
         Звернемо увагу на одну дуже важливу річ – можливо, що негативний тест на СOVID-19 реально не означає того, що людина більше не є інфікованою. Як ми знаємо з висновків фахівців з Китаю і Кореї, про що говорять і в Європі, після того, як прояв хвороби припинився, людині потрібен тривалий час щоб подолати вірус. За словами медиків, цей період становить приблизно 10-14 діб.
         Саме в Китаї і в Кореї спочатку говорили про проведення першого тесту на вірус через 72 години після зникнення останніх симптомів захворювання, потім – другого тесту ще через 72 години. Пацієнтів з двома негативними відповідями на тест виписували з лікарні. Однак за даними медиків 14% таких пацієнтів знову хворіють. Ймовірно це відбувається через низькорівневу підтримку вірусу, і тепер в Китаї і в Кореї запроваджено правило третього тесту, щоб завершити відстеження вірусного навантаження.
         У нашій країні та багатьох інших третя тестова перевірка не проводиться через відсутність тестових систем. Але це необхідно робити, щоб бути впевненим, що вірусу більше немає і тільки після цього можна виходити з ізоляції. І якщо ми не робимо третього тесту, то людина, котра перенесла СOVID-19, до 14 діб повинна перебувати на самоізоляції, а це дає додаткову можливість пройти реабілітацію і відновлювальну терапію, а також уникнути можливої реплікації вірусу на піку ослаблення організму.
         Виходячи з викладених вище міркувань, можна говорити про важливість реабілітаційного періоду для людей, які хворіли на СOVID-19, особливо у важкій формі та людей, які знаходяться у групі ризику.
         Значущим аргументом на користь відновлювальної терапії є те, що особа, котра перенесла захворювання СOVID-19 в особливо важкій формі, або перебуває в певній групі ризику, може стати інвалідом в області дихальних шляхів, серцево-судинної та центральної нервової систем, можливо інших систем організму, адже наслідки коронавірусної інфекції СOVID-19 ще не вивчені, а нам необхідно зберегти своє здоров’я і повноцінне життя.