19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитами

Оприлюднено

19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитами, оголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами /World Hepatitis Alliance/, об’єднуючим більше 200 асоціацій хворих на гепатити по всьому світу. У всесвітньому масштабі цей день відзначається вже не вперше. Міжнародна акція покликана підвищити обізнаність світової спільноти про проблему розповсюдження вірусних гепатитів.

      Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання  може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює  про наявність у неї   захворювання.

Симптоми гепатиту

Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.

Найбільш поширені прояви гепатитів:

  • астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
  • диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
  • зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
  • пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
  • підвищення температури тіла.

Можливі й позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючий альвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін.

 

Вірусний гепатит А та Е –це гострі кишкові інфекції, джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм.  Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів,  внаслідок використання нестерильних інструментів та  виробів  медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).  

        Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:  в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань.

Під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу. З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати  індивідуальні засоби захисту.

                Медичний персонал лікувально-профілактичних закладів відноситься до категорії підвищеного ризику зараження і захворювання  на вірусні гепатити, а особливо медичні працівники гемодіалізного, гематологічного, лабораторного, реанімаційного, хірургічного, стоматологічного, гінекологічного відділень.

Взагалі всіх пацієнтів слід сприймати як потенційне джерело вірусної інфекції. Нехтування цим правилом  є основною помилкою медичного персоналу лікувально-профілактичних закладів, яка може призвести до зараження на вірусні гепатити.

Недотримання правил особистої гігієни, неякісне проведення дезінфекції, невикористання спецодягу та засобів індивідуального захисту також  можуть призвести до зараження.

Як захиститися від гепатиту.

Для зниження і запобігання захворюваності гепатитами існують спеціальні заходи профілактики, що підрозділяються на специфічні і неспецифічні. Специфічна профілактика передбачає планову або екстрену вакцинацію від вірусу гепатиту B. Неспецифічна профілактика гепатиту – це дотримання санітарно-гігієнічних та  протиепідемічних заходів, а також  правил техніки безпеки на робочому місці.

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є  вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Яким чином гепатит С НЕ передається?

ВГС НЕ передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.

Якщо цю хворобу не лікувати, запальний процес у печінці може перерости у фіброз (патологічне розростання сполучної тканини, що призводить до витіснення здорових клітин і утворення рубців.), фіброз — у цироз, а цироз — у гепатоцелюлярну карциному (рак печінки).

Крім того, необхідно попередньо проконсультуватись із лікарем та перевірити наявність антитіл до цього вірусу, адже якщо вони є, щеплення непотрібне — ці антитіла захищатимуть людину все життя.

Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.
         Як свідчить статистика ВООЗ, у світі понад 140 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту С, який може призвести до цирозу і раку печінки (за даними ВООЗ 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені вірусами гепатитів В і С). Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років світовою загрозою для здоров’я буде не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а віруси гепатиту, передусім гепатиту С. Кожний 12-й мешканець планети інфікований гепатитом В чи С. Сьогодні вчені констатують пандемію гепатиту С, яка за своїми масштабами в 5 разів перевищує розповсюдження ВІЛ-інфекції. Близько 350 млн. людей – хронічні носії вірусу гепатиту В, близько 200 млн. інфіковані гепатитом С.

Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С (інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1170000 осіб). Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування вірусом гепатиту С серед деяких з них (медичні працівники, хворі на онкологічні та нефрологічні захворювання, що потребують гемодіалізу, ВІЛ-інфіковані) досягає 40-60 %, що значно перевищує середні показники у світі.
        Для прискорення подолання вірусних гепатитів, ВООЗ розробила Глобальну Стратегію сектору охорони здоров’я по вірусному гепатиту на 2016–2021 роки — «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».

По Івано-Франківській області поширеність цього захворювання, в т.ч. і в дітей становить:

  • Вірусний гепатит А – на 100 тис. населення – 6,05%; в т.ч. дітей – 8,32%.
  • Вірусний гепатит В – на 100 тис. населення – 0,43%;

 

Куди звернутися по допомогу

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У жодному разі не займайтеся самодіагностикою

та самолікуванням на підставі інформації з інтернету!

Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз,

ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу,

а відтак призначати адекватне лікування.