Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) — хвороба, що характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів

Оприлюднено

Згідно з прогнозами ВООЗ, до 2030 року ХОЗЛ стане третьою за значенням причиною смерті у світі.

За результатами дослідження глобального тягаря хвороб (Global Burden of Disease — GBD) в Україні у 2019 році, ХОЗЛ увійшли до рейтингу основних причин смерті. Майже 4 тисячі смертей жінок та 8 тисяч смертей чоловіків в Україні зумовлено цією хворобою.

18 листопада відзначається 19-й щорічний Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ. Цей день організовується Глобальною ініціативою з хронічних обструктивних захворювань легень (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease — GOLD), щоб підвищити рівень обізнаності людей, поліпшити обмін знаннями фахівців та удосконалити шляхи зменшення тягаря захворювання у всьому світі.

Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим. Шкідливі хімічні речовини, що містяться в диму впливають на слизову оболонку дихальних шляхів, тому найбільш уразливими до цієї хвороби є завзяті курці. Саме куріння є причиною 8 з 10 смертей, пов’язаних з ХОЗЛ. Поза цим, деякі дослідження показують, що вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) також може збільшити ризик розвитку ХОЗЛ.

До інших факторів ризику належать:
🔹забруднення атмосферного повітря;
🔹забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
🔹наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази, тощо);
🔹часті інфекції нижніх дихальних шляхів в дитинстві;
🔹генетичні чинники. Майже у 1 із 100 людей з ХОЗЛ є спадкова схильність до розвитку дефіциту альфа-1-антитрипсину. Це речовина, яка захищає ваші легені. Люди з її нестачею зазвичай хворіють в молодому віці, особливо якщо вони курять.

Основні симптоми ХОЗЛ: постійна задишка, хронічний кашель, відкашлювання мокротиння.

Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо. Лікарські препарати й засоби фізіотерапії можуть полегшити симптоми, підвищити здатність витримувати навантаження і поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті. Своєчасна діагностика та лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.

Слід вжити заходів, аби попередити цю недугу:
🔹цілком відмовтеся від куріння тютюну та уникайте пасивного куріння;
🔹не контактуйте зі забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
🔹вакцинуйтесь від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
🔹дотримуйтеся здорового способу життя.

Детальніше про хронічні респіраторні захворювання на сайті #ЦГЗhttp://bit.ly/2PeEMxY .

Результати дослідження глобального тягаря хвороб в Україні: https://bit.ly/2I5Fu0G .