Чи знаєте ви, що таке «фіолетовий плач» дитини перших місяців життя і чим небезпечне для неї струшування з метою заспокоєння?

Оприлюднено

«Фіолетовий плач» — це період у житті дитини, впродовж якого вона може плакати більше 5 годин на день без будь-якої причини. Він починається у двотижневому віці й може тривати до 3-4 місяців.

Фіолетовий (PURPLE) — це скорочення від англійських слів, запропоноване Національним центром синдрому струшеної дитини, США (National Center for Shaken Baby Syndrome), що означає:

🟣 Peak (пік) — плач досягає піку в 2 місяці, потім зменшується;

🟣 Unpredictable (непередбачуваний) — тривалий плач починається та припиняється без будь-якої причини;

🟣 Resistant (стійкий) — дитина може плакати тривалий час, незважаючи на заспокоювання;

🟣 Pain (біль) — у дитини вираз болю на обличчі;

🟣 Long (довго) — плач може тривати годинами;

🟣 Evening (вечір) — дитина більше плаче ввечері.

Дослідження, здійснене МГО «Міжнародний центр розвитку і лідерства» спільно з експертами-лікарями, виявило, що в Україні 5% батьків струшують дитину з метою заспокоєння і не знають, що дитина переживає період «фіолетового плачу».

Струшування може призвести до: втрати свідомості, проблеми з диханням (нерегулярне дихання або його відсутність), відсутності пульсу, зміни режиму сну, блювання, судом, дратівливості, погіршення або втрати апетиту, порушень зору, сліпоти, порушень мови, важкої рухової дисфункції, затримки у розвитку, серйозних ушкоджень головного мозку, інвалідності й навіть смерті.

За визначенням Центрів із контролю та профілактики захворювань США (CDC), синдром струшеної дитини (Shaken baby syndrome, SBS) — це важка форма фізичного насильства над дитиною, яка виникає в результаті сильного струшування за плечі, руки або ноги.

‼️ МГО «Міжнародний центр розвитку і лідерства» спільно з Уповноваженим Президента України з прав дитини та Клубами Ротарі в Україні реалізують проєкт «Не труси дитину». В рамках проєкту створено низку освітніх відео та друкованих матеріалів, які розповідають про цю проблему та шляхи її попередження: https://ildc.org.ua/ne-trusy-dytynu/.

Тож будьте терплячими, не трусіть дитину, а вона даруватиме вам багато радісних моментів у житті!

А ще, за даними досліджень, наявність хоча б однієї дитини в сім’ї збільшує тривалість життя батьків на 1,5-2 роки.