Міжнародний день розсіяного склерозу

27 травня відзначають Міжнародний день розсіяного склерозу. Це складна хронічна хвороба, яка уражає зорові нерви, головний та спинний мозок і може призвести до серйозних порушень та навіть інвалідності. Про симптоми, перебіг та лікування даного захворювання, розповіла завідувачка кафедри неврології та нейрохірургії ІФНМУ, професорка Вікторія Гриб.

Розсіяний склероз уражає людей молодого віку і помилково вважати, що це хвороба літніх людей, яка провокує порушення пам’яті. Переважно захворіти можуть особи від 15 до 45 років. Рідко зустрічаються хворі, яким за 55-ть, крім того, жінки хворіють у два-три рази частіше ніж чоловіки. Достеменно поки невідомо, чому виникає розсіяний склероз. Провокувати виникнення хвороби можуть інфекційні захворювання та фактори зовнішнього середовища. Найчастіше розсіяний склероз зустрічається в країнах з помірним кліматом та в північних регіонах. Високий рівень захворюваності на розсіяний склероз спостерігається в таких країнах як США, Канада, Прибалтика та Україна. Практично немає цієї хвороби в Китаї, Японії, Африці та Індії. Симптоми розсіяного склерозу на перших стадіях часто залишаються непомітними. Вікторія Гриб радить при перших ознаках звертатися до лікаря.

«Одними з перших проявів розсіяного склерозу є відчуття затерпання в ногах, руках чи на обличчі. Також можливе різке порушення зору, двоїння в очах, порушення рівноваги. Але наявність цих симптомів ще не означає, що у людини розсіяний склероз. Точний діагноз може поставити лише фахівець», – пояснює професорка.

В нашій області, нараховується близько 1200 хворих з розсіяним склерозом. Лікування хворих залежить від типу перебігу хвороби. Зазвичай, зустрічається такий перебіг, який супроводжується загостреннями та ремісіями. В час загострень лікарі застосовують гормонотерапію стероїдами, в цей час пацієнт має перебувати в стаціонарі. З метою попередження загострень, лікарі вдаються до превентивного лікування. Воно є різним і залежить від активності, віку та статі пацієнта. Це дороговартісне, по життєве лікування, яке з часом може бути змінене. Уникнути розсіяного склерозу неможливо, якщо в людини є генетична схильність, то його не минути. Але виявлення проблеми на ранніх стадіях запобігає загостренням і сповільнює прогресування хвороби.