Всесвітній День донора крові – 14 червня

Оприлюднено

Напередодні цього дня в КНП «Прикарпатський обласний центр служби крові Івано-Франківської обласної ради» проходить акція під гаслом «Здай кров – зроби світ здоровішим». Відзначення цього дня – це ще одна нагода подякувати донорам, які добровільно і безоплатно здають свою кров заради порятунку інших людських життів, а також ще один шанс закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує, зазначають працівники центру служби крові.

За словами лікаря-методиста КНП «ПОЦСК» Любові Грицишин, добровільні, безоплатні донори дбають не тільки про здоров’я ближніх, але й про своє.

«Такі добровольці здають кров кілька разів на рік – мінімум чотири рази, – говорить лікар. – Вони готуються до здачі, проходять повне обстеження, яке в нашому закладі відбувається безкоштовно. Саме в центрі визначається група крові, резус-фактор, рівень гемоглобіну, лейкоцитів, швидкості осідання еритроцитів, а також встановлюються інфекції, які можуть передаватися через кров, зокрема гепатити В і С, ВІЛ/СНІД та сифіліс. Тому кожен, хто хоче стати донором, знає стан свого здоров’я».

В Івано-Франківській області створений електронний реєстр донорів і на сьогоднішній день їх нараховується біля 50 тисяч осіб. Щорічно обласну станцію крові відвідує 6-7 тисяч, серед яких є донори плазми, крові та тромбоцитів. Тільки за останні дні бажаючих здати кров зареєстровано 80 осіб. Активними донорами є працівники судової охорони, газового господарства, патрульної та національної поліції.

Любов Грицишин також додає, що, незважаючи на напружений час з коронавірусною інфекцією у країні, браку донорської крові чи її компонентів не відчувається. Пояснює  спеціаліст це тим, що донори добре знають умови в закладі, де впроваджені усі необхідні посилені карантинні заходи – забезпечення дезінфектантами, одноразовими масками, рукавичками, бахілами та халатами, відбувається постійна обробка приміщень та робочих поверхонь,   тому перебування в центрі є цілком безпечне.

«Патрульні поліцейські дуже часто приходять в центр служби крові, – повідомляє речниця Управління патрульної поліції області Христина Мриглід. – Оскільки ми виїжджаємо на ДТП і першими бачимо, яка є потреба в крові, тому при необхідності стаємо донорами. Закликаємо всіх охочих долучатися, адже ваша крапля крові може врятувати чиєсь життя».

Як відомо, потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу – порятунок людських життів. Адміністрація КНП «Прикарпатський обласний центр служби крові Івано-Франківської обласної ради» дякує усім свої донорам та закликає небайдужих долучатися до порятунку життя та популяризувати культуру донорства в Україні.  
Слід зазначити, що Всесвітній День донора крові – досить нове свято, яке відзначає багато країн. Воно було засновано під егідою ООН в травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві. Наразі його святкують 14 червня.

Саме цього дня в 1868 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові людини. Ініціювали проведення цього свята чотири міжнародні організації, які займаються пропагандою добровільного донорства: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного Хреста, Федерація організацій донорів крові й Товариство з переливання крові.