26 червня — Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

Оприлюднено

 Його започаткувала Генеральна асамблея ООН у 1987 році.

Вживання наркотиків може призводити до змін в мозку. Саме тому залежність варто розглядати саме в контексті захворювання, а не відсутності волі.

Залежність від наркотичних речовин — це хронічна хвороба. Сильний негативний соціальний ефект, який вона провокує, є причиною того, чому суспільство не готове приймати людей, які мають залежність.

Залежність від психоактивних речовин — це захворювання центральної нервової системи, під час якого відбувається зміна біохімії в активних центрах мозку. Потреба в наркотичних речовинах стає біологічно обумовленою, і дуже сильною.

Люди, які лікуються від розладів, пов’язаних з вживанням наркотиків або пройшли лікування, мають підвищений ризик повернення до наркотиків навіть після декількох років відмови.

Підтримувати людей із залежностями, а не карати за їх хворобу – основна точка від якої потрібно відштовхуватись у гуманному, толерантному середовищі. Не всі люди є наркозалежними, але всі наркозалежні є людьми і частиною суспільства.

В Україні впроваджують програми, спрямовані на підтримку людей, що живуть із наркозалежністю. Зокрема, це програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) і програми зменшення шкоди (ЗШ).

Ці програми запобігають поширенню ВІЛ і зменшують шкоду, пов’язану із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.

Програми фінансують коштом державного бюджету і реалізують за підтримки міжнародних донорів.

ЗПТ — це програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок уживання опіоїдів.

Замісна підтримувальна терапія — це лікування хронічного захворювання. Деякі пацієнти програми можуть потребувати терапії впродовж багатьох років, деякі — протягом усього життя.

Програма ЗПТ розрахована на людей, які залежні від опіоїдів і мають діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок уживання опіоїдів».

Програми зменшення шкоди (ЗШ) спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції та зниження шкоди, пов’язаної із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.
Є кілька видів програм ЗШ. В Україні впроваджують частину з них.

Більше читайте тут: https://phc.org.ua/news/v-ukraini-vprovadzhuyut-programi-spryamovani-na-pidtrimku-lyudey-scho-zhivut-iz