Призначати антибіотики – справа лікаря

Оприлюднено

За даними World Health Organization (WHO), близько 700 000 людей щороку помирає від бактерій, стійких до антибіотиків. Прогнозують, що до 2050 року кількість жертв «супербактерій» може досягти 10 мільйонів.

Антибіотики вбивають бактерій або зупиняють їхній розвиток і таким чином допомагають захисній системі організму протистояти захворюванню. Антимікробні препарати можуть як атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, так і впливати на їхній обмін речовин. Наприклад, пеніцилін впливає на синтез клітинної стінки бактерії, і в ній утворюються дірки. Бактерії стають нежиттєздатними та помирають.

Інші типи антибіотиків борються з виробленням бактеріями білків, які необхідні їм для існування.

Є антибіотики, що блокують транспортні системи у стінках клітин і порушують їхній природний баланс. У результаті бактерії не розмножуються і вмирають.

Існує безліч класифікацій антимікробних препаратів. Наприклад, за впливом на бактеріальну клітину розрізняють дві групи антибіотиків.

Бактеріостатичні. Препарати цього виду залишають бактерії живими, але позбавляють їх здатності розмножуватися. Цю групу антибіотиків призначають під час легкого і середнього перебігу інфекційних захворювань.

Бактерициди. Ця група антибіотиків убиває бактерії, але фізично вони все ще присутні в організмі. Препарати призначають хворим з тяжкими інфекціями та з ослабленим імунітетом.

Антимікробні препарати рятують життя, але можуть зумовлювати і побічні явища, зокрема антибіотикорезистентність.

Як мікроби стають стійкими (резистентними):

🔸антибіотики вбивають бактерії, що спричинили хворобу, але стійкі мікроби не помирають;
🔸антибіотики знищують і корисні бактерії, які захищають організм від інфекцій;
🔸стійкі бактерії захищаються і надалі спричиняють захворювання;
🔸мікроби здатні передавати стійкість до препаратів іншим бактеріям, а інфіковані люди стають переносниками.

Задля виживання мікроби винаходять нові захисні стратегії — так звані механізми резистентності. Бактерії «записують» їх на свою ДНК і таким чином передають резистентність наступним поколінням.

Антибіотики допомагають організму протистояти бактеріям. Але не існує антимікробного препарату, який подіяв би на всі види бактерій.

Саме тому призначати антибіотики може тільки лікар.

#phcua_antibiotics