24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Оприлюднено

За рішенням ВООЗ – 24 березня щороку відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цьогоріч девізом Всесвітнього дня визначили вираз «Годинник тікає». Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що викликається мікобактерією туберкульозу. З 1995 року в Україні триває епідемія туберкульозу. Не дивлячись на всі докладені зусилля, зупинити цю небезпечну хворобу досі не вдалося. За даними ВООЗ кожного дня на туберкульоз хворіє до 30 осіб, а також за один день від туберкульозу помирає близько 4500 осіб.
Заступник генерального директора центру легеневих захворювань  з медичних питань по профілю фтизіатрія Наталія Довганюк розповіла про перебіг туберкульозної хвороби.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні.

Інфекція, в основному, вражає легені. Але також може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.
В Україні значно знизився показник загальної захворюваності серед вперше діагностованих хворих на ТБ. Першочергово це зумовлено зі зниженням рівня виявлення. А саме, через жорсткі епідеміологічні карантинні заходи пов’язані з COVID-19. Через пандемію в Україні було обмежено планове медичне обстеження громадян, а також планові госпіталізації. Варто зазначити, що на Прикарпатті відбулося зниження захворюваності на 43%. Це неабияк турбує медичну спільноту, адже надалі таке недопрацювання значно вплине на стан здоров’я людей.
Безперечно, COVID-19 це важка та непередбачувана інфекція, проте варто пам’ятати, що по смертності серед всіх інфекційних захворювань перше місце займає ТБ.

Туберкульозом хворіють люди, які мають недостатню напругу імунітету. Причинами низького імунітету являється низький рівень життя, хронічні захворювання та зловживання алкоголем, тютюнопалінням та вживання наркотичних речовин. А також особливу групу складають люди, що страждають на ВІЛ/СНІД. Варто зазнати, що на туберкульоз може захворіти кожен, проте все-таки соціально не захищені прошарки суспільства мають більший ризик виникнення захворювання.

Важливо зауважити, що зараз динаміка захворюваності з попередніми роками все-таки збільшується. За перший квартал поточного року в наш лікувальний заклад поступило шість дітей та один підліток з активною формою туберкульозу. Такі цифри захворюваності серед дітей були виявлені протягом років, а не за один квартал. Звідси випливає, що динаміка збільшення захворюваності ТБ у дітей зумовлена через те, що насправді дуже низький рівень виявлення туберкульозної інфекції.
Слід пам’ятати, щоб не захворіти на туберкульоз першочергово потрібно повноцінно харчуватись, вести здоровий спосіб життя та своєчасно проводити медичний огляд.
До слова, на фоні зниження рівня захворюваності зросла й смертність від туберкульозу дома – з 8,6 (у 2019) до 18,9, що також свідчить про недостатній рівень роботи загальнолікувальної мережі.