З 11 по 17 березня відзначається Всесвітній тиждень боротьби з глаукомою

Оприлюднено
Він проводиться з 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми – WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою – WGPA. Девіз 2021 року «Світ – яскравий, врятуй свій зір!»Глаукома – це захворювання очей, яке пов’язане з підняттям внутрішньоочного тиску, і веде до не зворотної втрати зорових функцій, таким як погіршення гострити зору, так і до звуження поля зору.

Лікар-офтальмолог відділення мікрохірургії ока Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Сергій Вершинін розповів про перебіг та лікування даної хвороби.
 Зазвичай глаукома – це хвороба пацієнтів після 40-ка років, тому надзвичайно важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і хоча б раз на рік проходити огляд в офтальмолога.
 З кожним роком наші судини змінюються та старіють, саме тому глаукома стає все більш поширеною хворобою. Небезпека глаукоми полягає в тому, що на початкових етапах людина ніяк не відчуває, що вона хвора та не може самостійно розпізнати хворобу.
 Огляд офтальмолога дозволить виявити глаукому на ранніх стадіях. Адже на перших етапах людина зовсім не помічає погіршення зору, немає ні больових відчуттів, ні якихось не приємних скарг, які могли б турбувати. Погіршення гостроти зору немає тому, що це все відбувається дуже повільно і компенсується зором на другому оці. А от коли людина вже помічає, що зір значно погіршився, то це вже термінальна стадія. На жаль, пацієнти часто приходять саме в такому стані. Кінцева стадія — це коли вже одне око втрачене, і тоді починається вже боротьба аби вберегти принаймні друге око.
 На сьогодні методів аби повністю подолати недугу немає. Проте, є широкий арсенал лікувальних заходів, які дозволяють зупинити прогресування та сповільнення хвороби. Крім того, допомагають забезпечити стабільний зір на довгі роки. Зазвичай лікування поетапне, і відбувається за допомогою крапель, які допомагають знизити очний тиск. Проте, якщо каплі не допомагають, то в лікувальному арсеналі присутні лазерні або ж хірургічні методи лікування. На сьогодні лазерні методи є новим в лікуванні глаукоми. З кожним роком все збільшується кількість та різноманітність лазерних методик, які дозволять нормалізувати тиск та зберегти зір пацієнту. Важливо розуміти, коли власне, потрібні ці процедури та, що вони можуть дати для пацієнта. На базі обласної клінічної лікарні впроваджуються нові лазерні технології. В нашій лікарні є два лазери, які дають змогу зменшувати очний тиск. Крім того, лазери застосовуються в залежності від того, яка стадія хвороби в пацієнта.
 Часто, пацієнти звертаються з тим, що на не зрячому оці через високий тиск людина відчуває значний дискомфорт, і це не дає людині нормально жити. І якщо ще декілька років тому єдиним виходом було видалення цілого ока, то на сьогодні, за допомогою лазера вдається вберегти око для пацієнта. За допомогою лазера навіть вдається усунути больові відчуття, тиск та уникнути важкої операції.
 Також важливо пам’ятати, що високий очний тиск не завжди є проявом глаукоми. Адже тиск у людини може проявлятися через фізичні навантаження, або ж інші навколишні чинники. Підвищення тиску можна трактувати, як глаукому коли є інші ознаки захворювання. Наприклад такі, як зміни зорових нервів або дефектів поля зору, які вже є ознаками ураження.
 Слід пам’ятати, що при глаукомі не можна припиняти лікування та керуватися власними відчуттями. Адже людина не відчуває тиску, а лікування призначене окулістом необхідно виконувати постійно. А також, час від часу контролювати внутрішньо очний тиск та проходити повне обстеження в спеціаліста.
 Також, обов’язковим є закапування капель призначених лікарем, варто регулювати об’єм рідини яку ви вживаєте, а ще потрібно врегулювати надмірне вживання соленого та гострого. Окрім, надзвичайно важливим є розуміння такої проблеми самими пацієнтами.
 Будьте здорові!